[PÁLYÁZAT] Spanyol cserediák program tanulói beszámoló
Az Európa 2000 Gimnázium tizenöt tanulója és két tanára élményekkel teli nyolc napot töltött Spanyolországban diákcsere program keretén belül, ami szinte egy nyaralás volt a szuper kis csapat számára. A kirándulás végére életreszóló barátságok köttettek a spanyol diákokkal, illetve iskolatársainkkal egyaránt.
Spanyol diákok Budapesten
A spanyol diákok csoportja szeptemberben látogatott el hozzánk. Változatos, színes programokkal vártuk őket, nagyon jól érezték magukat. A kapcsolatot egész évben tartottuk és most rajtunk volt a sor, hogy Galiciába utazzunk, megismerjük iskolájukat, családjukat, a várost és környékét.
Hogyan utaztunk?
Vigo egy csodálatos kisváros Galicia szívében, az Atlanti Óceán partján, távol Budapesttől, így utunkat több részletben tettük meg. Az ismeretlen portugál és spanyol tömegközlekedés néha hatalmas fejtörést okozott, de nem engedtük, hogy kifogjon rajtunk. Fáradtan, de izgatottan érkeztünk Portóba, ahol az első napunkat töltöttük. Minden percet kihasználtunk, megnéztük a város nevezetességeit, a híres Sao Bento pályaudvart, a világ legszebb könyvesboltját, a Livraria Lellot, esti fényekben a Ribeirat és a Lajos hídat. Volt sok szabadidőnk is, így mindenki megtalálhatta magának a kedvére való programot. Amennyire rövid nap volt, annyira élménydús is.
Szuper érzés volt, hogy tanáraink bíztak bennünk és mindenki kicsit kipróbálhatta magát az önálló életmódban.
Este közös vacsorával ünnepeltük megérkezésünk és egy jó kártyaparty után már összeszokott kis csapatként vártuk a másnapot, hogy Vigoba utazhassunk. Délután érkeztünk meg a vigoi pályaudvarra, a családok már izgatottan vártak ránk. Nagyon örültünk a viszontlátásnak és az új párok is hamar egymásra találtak. Mindenki elindult haza a vigoi otthonába, hogy megismerhessük a családokat, illetve, hogy körbevezessenek a környékükön. Az estét egy közös vacsorával zártuk az egyik diák otthonában, ahová mindannyiunkat meghívott, majd együtt lesétáltunk az óceánpartra és megvártuk a gyönyörű naplementét.
Cies szigetek
Hétfőn a Cies Szigetekre utaztunk hajóval, ahová már az iskola több diákja, illetve a szintén diákcsereprogramban résztvevő franciaországi diákcsoport is velünk jött, így volt lehetőségünk velük is megismerkedni. A sziget egy védett Nemzeti Parkban található, ahonnan szigorúan tilos bármit is elhozni. Egy idegenvezetővel járhattuk be a szigetet, megismertük az élővilágát, történetét, majd a délután folyamán lehetőségünk volt strandolni és akit nem tartott vissza a víz hidegsége, fürödhetett is a hófehér homokos gyönyörű, szinte átlátszó vízben.
Spanyol iskolai élet
A második napot az iskolában töltöttük, ahol betekintést nyerhettünk cserediákjaink iskolás napjaiba. Sok minden egészen máshogy zajlott, mint nálunk, így sokat tanulhattunk egy másik kultúra oktatási rendszeréről. Előre készültünk és közösen bemutattuk iskolánkat, Budapestet, Magyarországot, beszéltünk a digitális oktatás hasznáról és a hétszokás programról is. Utána egy kvíz következett Vigoról, majd ezután bilingual és spanyol tanórákon vettünk részt.
Egy francia diákcsoport is ugyanezen a héten látogatott az IES Álvaro Conqueiro iskolába, az Erasmus program keretein belül.
A környezetvédelem és nemzeti örökség megőrzése volt a mi kirándulásunk célja is, így a napot közös faültetéssel zártuk az iskola kertjében.
Ezután egy izgalmas buszos városnézésen megcsodálhattuk Vigo parkjait, belvárosát, strandját.
Santiago de Compostela
Szerdán Santiago de Compostelában, a híres zarándokvárosban töltöttük az egész napot, ahol elég erős szél fújt, és hidegebb volt, mint Vigoban. De összeszorítva fogainkat, bejártuk a várost, megismertük a katedrális és a camino történetét és mire felmelegedett az idő, a katedrális tetejéről csodálhattuk a környéket és a tájat. Itt is lehetőségünk volt egy kis szabadidőre, így mindenki vásárolhatott ajándékokat a szeretteinek. Tökéletes nap volt ez is.
Podcast és interjú
Csütörtökön délelőtt ismét tanórákon vettünk részt, a spanyol diákok podcast műsorában mindenkivel készítettek interjút, majd a vigoi Néprajzi Múzeumba látogattunk, ahol betekintést nyerhettünk, hogyan éltek a múltban Galiciában.
Este közös tengerparti strandolás után egy nagyon családias búcsúvacsora zárta a vigoi programot a csodálatos Samil Beachen. Mindenki szomorúan gondolt a másnapi elválásra.
Porto városa
Élményekkel tele, kissé kalandosan, de izgatottan utaztunk vissza Portoba, ahol még egy utolsó napot töltöttünk. Városnézésünk során a Lajos hídon átsétálva csodáltuk meg a környéket. Ellátogattunk a Jardim do Morro híres parkba és a Se Do Porto Katedrálishoz, ahonnan lenyűgöző kilátás nyílt a városra, és a Duoro folyóra. Este megnéztük a híres Farolim de Felqueiras világítótornyot a tengerparton és csodáltuk a naplementét a híres Pergola da Foz alatt sétálva.
Hála és köszönet
Mindenki nevében mondhatom, hogy egy felejthetetlen utazásban volt részünk. Nagyon hálásak vagyunk ezért mind a spanyol diákoknak és családjaiknak, akik fogadtak, mind a szüleinknek, hogy lehetővé tették az utazást. Nem utolsó sorban pedig hála jár Orsi és Johanna tanárnőknek is, amiért megszervezték ezt a szuper utat.
Reméljük, lesz még lehetőségünk tanulmányaink során ilyen csodás helyekre eljutni!
Utunk során bepillantást nyerhettünk a spanyol családok életébe, fejleszthettük idegennyelv tudásunkat és a spanyol kultúra közelebbről való megismerése motiválóan hatott a nyelv iránti szeretetünkre és az iskolai tanulmányaink elmélyítésére.
Gedó Kata 10.K