[HÍR] Pályázati beszámoló diákjaink tollából
A hazai tehetséges magyar fiatalok nemzetközi versenyeken, valamint a Magyarországot képviselő tanulók, csapatok diákolimpiákon és világversenyeken való részvételének támogatása
A Nemzeti Tehetség Programnak köszönhetően (NTP-NTMV-23) az Európa 2000 Gimnázium tanulói részt vehettek a hollandiai Amersfoortban megrendezésre kerülő FAMUN 2024 ENSZ-modellen, ahol kiemelkedő sikereket értek el.
De hogyan értékelhették ők a kiküldetés tapasztalatait? A gimnázium tehetséges diákjai különleges szakmai kihívásokkal találkozhattak és felejthetetlen élményben volt részük, amelyeket most rövid beszámolók formájában közlünk.
Benavides-Dobos Mátyás Alexander, 11. L osztályos tanuló
A FAMUN 2024 nagyszerű lehetőség volt arra, hogy ne csak a vitakészségemet fejlesszem, hanem a bizottság egyik legjobb vitázója legyek. A nagyszerű szervezésnek köszönhetően nem volt felesleges stressz a konferencia időtartama alatt. Amersfoort egy gyönyörű város, amelynek megvolt a maga varázsa, csakúgy, mint a nagyszerű szállodának, ahol megszálltunk.
Az én témám az 1814-es bécsi konferencia volt, ahol Ausztria küldöttje voltam.
Mivel ezen ország korabeli politikája azt diktálta, hogy nem kellett több területet szereznem, az osztrák befolyást Közép-Európára kellett kiterjesztenem. Összeségében ez egy nagy lépés volt a vitázás útján, ami nem csak a MUN-vitában, hanem a tanulásban is segített fejlődni.
Borbély Marcell, 10. L osztályos tanuló
A 2024-es FAMUN elképesztő élmény volt számomra. Mindig is szerettem más kultúrákat, országokat megcsodálni. Hiába nyűgözött le az atlantiszi szépséggel bíró holland városok látványa, az útról emlékeim nagy része barátaimról és a verseny izgalmáról szól.
Életemben, most először versenyeztem a Biztonsági Tanács kereteiben.
A konferencián három napon keresztül vitáztunk a modern világot és társadalmakat széleskörben érintő témákról, mint az Israel-Palesztin konfliktus, vagy a Csendes-óceáni fémbányászat, ahol a Japán Állam érdekeit kellett képviselnem.
Ez az ENSZ-határozat megírásán keresztül történt. A „határozat” megírásához minden delegált (versenyző) hozzájárulhatott jogi pontok formájában, amelyekről hosszas viták alakultak ki. Mikor a hosszú napok után lepihentünk hotelszobánkba, Vilmossal, a szobatársammal éjszakába nyúlóan készültünk fel a következő napi vitákra. Vilmos a Kongói Demokratikus Köztársaságot képviselte az Afrikai Unió keretein belül.
Breier Laura, 10.L osztályos tanuló
Az Európa 2000-el, jelenlegi iskolámmal Amersfoortba, Hollandiába utaztam, hogy részt vegyek egy MUN-konferencián, ahol lehetőségem nyílt elgondolkodtató beszélgetésekbe bocsátkozni és felfedezni a város nevezetességeit.
A hotel, ahol a konferencia alatt megszálltam, nagyon megfelelő volt, gyönyörű kilátással a városra a szobánkból. A Farel Academy, ahol a konferencia zajlott, barátságos, interaktív és összességében kellemes hely volt a tartózkodásra.
Az UNEP bizottságában vettem részt, képviselve Oroszországot, vizsgálva a „Willow-projekt” környezetre gyakorolt hatásait és a világ zöld turizmusának lehetőségeit felfedezve.
Összességében hálás vagyok ennek a lehetőségnek és az Amersfoortban eltöltött időm alatt szerzett gazdag tapasztalatokért és kapcsolatokért.
Tóth Vilmos, 12. L osztályos tanuló
Nagyon szépen köszönöm a Nemzeti Tehetség Programnak, hogy lehetővé tette amersfoorti utazásunkat. Büszkén képviseltem hazámat, illetve iskolámat egyaránt a FAMUN nevű ENSZ-modellen, ahol az Etiópiai éhínséget, és Afrika gazdasági instabilitását a Demokratikus Kongói Köztársaságot képviselve próbáltam megoldani, első helyezést elérve.
Az utazás alatt rendkívül sokat tanultam a világról.
Köszönöm szépen ezt a varázslatos lehetőséget!
Szepesi Dávid, 12. F osztályos tanuló
A hollandiai kiküldetés igazi álom volt számunkra, hiszen évek óta járunk budapesti vitákra, és hálásak vagyunk a Nemzeti Tehetség Programnak, hogy lehetővé tette, hogy külföldön is megmérettessük magunkat. A FAMUN 2024 eseményen vettünk részt a hollandiai Amersfoort városában, ahol több mint 300 diák vett részt és 13 ország képviseltethette magát. A város csodálatos volt, a szállásunk pedig kiváló elhelyezkedéssel rendelkezett, könnyen elérhettük a Farel College-ot, a szervezőintézményt.
Az én bizottságom az ENSZ Biztonsági Tanácsának felépítését követte, s számos nemzetből érkező diáktársammal volt lehetőségem vitatkozni különböző témákról.
Olyan érdekes geopolitikai kérdéseket vitattunk meg, mint az izraeli–palesztin konfliktus vagy a tengerfenéki bányászat szabályozása.
Örömmel fogadtam a bizottság elnökségének a döntését, mely a legjobb delegált díjával tüntetett ki; nagyon büszkének érzem magam, hogy hazámat képviselhettem egy ilyen rangos eseményen!