[HÍR] Szöllősi Judit – Málta Erasmus+ beszámoló
A tavaszi szünetben volt szerencsém Málta szigetére, St. Julian’s városába utazni egy egyhetes módszertani képzésre. A képzés címe a Spice Up Your Teaching volt, és az ETI nyelviskola szervezte. Azért választottam ezt a képzést, hogy friss ötleteket, új lendületet vigyek a spanyolóráimba, és nem csalódtam, nagyon inspiráló képzés volt.
A nyelviskola és a csapat
A nyelviskola egy modern épületben található, napfényes termekkel. Kis csoportokkal dolgoznak, nekünk különösen szerencsénk volt, mert csak hárman voltunk a tanfolyamon két német kollégával. Jól kiegészítettük egymást, és nemcsak a tanfolyamot tartó tanártól, hanem egymástól is sok gondolatot, ötletet, módszert kaptunk. Érdekes volt összehasonlítani a különböző országok körülményeit, sajátosságait. Még a két német résztvevő is más-más szövetségi tartományból érkezett, ezért ők sem mindig ugyanazzal a háttérrel rendelkeztek.
Ötletek tárháza
Első nap Theresa kezdett el velünk dolgozni, de betegség miatt másnap átszervezték a beosztást, és Isabellát kaptuk meg új trénerként. Mindketten nagyon szimpatikus máltai angoltanárok, akik nemcsak az angolt beszélik anyanyelvi szinten, hanem a módszertani tudásuk is nagyon magas. Bár én nem angolt tanítok, szinte az összes általuk behozott módszert és feladattípust át tudom ültetni a spanyol nyelvre, így rengeteg új ötlettel tértem haza.
Újdonságok, játékok
Minden nap 9 és 14:30 között voltak az óráink, két szünettel. Minden órán más modult vettünk, tudatosan építve a motiváció témakörétől indulva. Számomra a legérdekesebb modulok arról szóltak, hogyan lehet kommunikatívabbá tenni az órákat, hogyan lehet beszédre bírni a diákokat.
Bár az Európa 2000-ben nagyon sok digitális eszközt alkalmazunk, még ebben is tudtak újat mutatni, például hogy hogyan lehet az online szótárakat kreatív módon használni, és biztosan elő fogom venni a diákokkal a youglish.com spanyol verzióját is.
Mind a nyelvórákon, mind az osztályfőnöki munkámban hasznos lesz, amit a különböző intelligenciákról tanultunk. Új szemléletet kaptam a diktálás témájában is, és ehhez is kaptam sok játékos ötletet. Az egyik legnagyobb újdonság a Cuisenaire-rudak, azaz a matematika óráról ismert színes rudak rengetegféle lehetősége a nyelvtanításban. Ezen kívül szó volt még videók, dalok kreatív feldolgozásáról, történetmesélésről, kollokációk és nyelvtani szerkezetek újszerű tanításáról is.
Inspiráló együttgondolkodás
Minden módszerhez számos konkrét példafeladatot is kaptunk, aminek köszönhetően a hét végére megtelt egy nagyon vastag mappa fénymásolatokkal. De amit leginkább értékeltem a tanfolyamban, az az együttgondolkodás lehetősége.
Négy tapasztalt nyelvtanár osztotta meg a tapasztalatait, kételyeit egymással, és megerősítettük egymást abban, hogy érdemes minél változatosabban, játékosabban, és főleg minél kommunikatívabban tanítani a nyelvet.
Előtérbe helyezni a folyékonyságot, és ahhoz inkább csak eszközként adni a nyelvi helyességet.
Málta csodái
Az órák után délutánonként illetve hétvégén volt idő felfedezni a szigetet. A nyelviskola környéke sajnos pont egy bulinegyed, ahol inkább az új építésű hotelek dominálnak, de egy kis sétával nagyon szép tengeröblökhöz lehetett érni, az eldugottabb utcákban pedig a hagyományos máltai házakat is meg lehetett találni. Az egy hét alatt sikerült megnézni a fővárost, Vallettát, és sok más kisebb települést is: Mdinát, Rabatot, Marsaskalát, Marsaxlokkot, Sliemát. Egy napot Gozo felfedezésére tudtunk szentelni, ez talán még Málta szigeténél is jobban tetszett, maradt még bőven látnivaló. A természet, a tengeröblök, sziklaszirtek lenyűgözőek. A tavaszi vadvirágok minden színben felbukkantak. Az idő meglepő módon hűvösebb volt, mint ugyanezen a héten Magyarországon, a tenger pedig csak 14 fokos, így fürödni még nem volt csábító, de a sós levegő illata önmagában is fantasztikus volt. Jellemző látvány a sziklás tengerpartokon a sok sólepárló medence. A mai napig használnak belőlük sokat, hogy természetes módon nyerjék ki a vízből a tengeri sót.
A helyi buszjáratokat használtuk közlekedésre, amivel mindenhova el lehetett jutni elég olcsón, de sajnos sokszor késtek, kimaradtak járatok, gyakran nem lehet felférni a buszokra, így ez elég sok bosszúságot okozott. Bár kicsi a sziget, mégis sok időt vesz el a közlekedés. Szerencsére legalább késő estig járnak a buszok.
Málta és a gasztronómia
A máltai konyha nagyon izgalmasnak tűnik, de nem túl vegetáriánus-barát, sok húst és tengeri fogást esznek, így inkább más nemzetek ételeit kellett választanom. Nagyon jó az étterem felhozatal, meglepő módon a sok olasz hely mellett egészen elterjedtek az ázsiai éttermek. Érdemes kipróbálni a pastizzit, ami egy sós sütemény, általában sajttal vagy zöldborsóval töltik. Édes különlegesség a datolyás imqaret, egy olajban kisütött süti. Ha lett volna hely a poggyászomban, hoztam volna haza néhány helyi édességet, sajtot és sót is.
Szuvenírek helyett sok élménnyel és ötlettel tértem haza, új nemzetközi kapcsolatokkal, és biztos vagyok benne, hogy számos új elemet be tudok majd vezetni az óráimon.