[INFO] Igazgatói tájékoztató a 2022/23-as tanév eredményeiről
Igazgatói tájékoztató a 2022/23-as tanév eredményeiről
Ezúton tájékoztatom Önöket iskolánk 2022-23-as tanévének legfontosabb folyamatairól, valamint eredményeinkről és programjainkról.
A tanév eredményei, kitüntetések:
A tanév elején célként tűztük ki, hogy nemzetközi hírű iskola legyünk, s e célból jelentős erőfeszítéseket tettünk az év során.
Az intézmény nemzetköziesítési folyamatának újabb lépéseként az angliai Bett Show oktatási kiállítás egyik szekciójában Kiss Károly és Ujlaki János tanár urak által készített iskolabemutató előadásunk megjelent a konferencián. Ezzel párhuzamosan Ujlaki János tanár úr személyes előadással is készült a kiállítás Microsoft oktatási szekciójának programjához kapcsolódóan.
Az elmúlt tanév során többször fogadtunk iskolánk szakmai munkájának bemutatása céljából vendégeket. Havonta egy török partneriskola tanárai és diákjai érkeztek az iskolánkba, ennek következtében már komoly hírünk van a digitális oktatás, módszertani sokszínűség és életvezetési programunk kapcsán.
1. ábra Az idei tanévben iskolánkba látogató török csoportok városai
Az Európai Tehetséggondozó Társaság javaslatára oktatásirányítási szakember érkezett hozzánk Koszovóból, aki megfigyelte az iskolai gyakorlatunkat.
Papp András igazgató úr a Magyar Tehetséggondozó Társaság “Tehetségekért” kitüntetésben részesült, amely az iskola egészének munkáját is dicséri.
Kiss Károly tanár úr a Nemzet Tehetségeiért “Bonis Bona” állami kitüntetésben részesült, köszönhetően mintegy két évtizedes tehetségfejlesztő és -gondozó iskolai tevékenységének.
A tanév elején megtartott IV. Digitális Oktatási konferenciánk kiválóan sikerült, 70 külső iskolavezető, tankerületi vezető és Oktatási Hivatal képviselő jelenlétében tartottuk meg a rendezvényt.
A tanév során 29 kollégánk 155 bemutató órát tartott és mintegy 1734 külsős tanárt, szakembert fogadtunk iskolánkban.
Emellett az ELTE és a Pázmány Péter Katolikus Egyetem végzős hallgatóit gyakornokként fogadtuk iskolánkban (magyar nyelv és irodalom, történelem, angol nyelv, média valamint digitális pedagógiai asszisztensi pozíciókban).
Elkészült az iskolában a Makerspace szaktanterem is, ami a modern oktatási környezet egyik legfontosabb szakköri és iskolai szintű megjelenítését eredményezi iskolánkban. Terveink szerint a jövő tanévben minden diákunknak lehetősége lesz 3 napon keresztül ismerkedni a 3D nyomtatással, a lézervágással, a problémaközpontú, programozói ismereteket is tartalmazó fejlesztésekkel.
A média tagozat és a médiaismeret korszerűsítése érdekében a tanév elején elkészült az iskola stúdiója is. Az új, kiváló minőségű MAC-gépek és a hozzájuk tartozó szoftverek, a fényképezőgépek és professzionális kamerák lehetővé teszik az érdeklődő és a tagozatos diákok számára a képességeik fejlesztését. Várjuk az elhivatott diákok jelentkezését mindkét lehetőség irányába.
A jövő tanévben 5 osztályt indítunk, s a folyamatos fejlődés érdekében a hagyományos tagozataink mellett elindítjuk az Innovatív Vállalkozói Tagozatot is.
A pályázatokról:
- Ebben a tanévben több Erasmus+ pályázat fejeződött be és indultak új, nemzetközi kapcsolatokat építő közös programok. A Blended Learning for All pályázat mellett 2 másik pályázat (Integrating sustainable and safe learning materials into education, Less Virtual More Real) is fut az Erasmus+ pályázat keretein belül.
- Az első félévben zárult a Tanulástechnikai pályázatunk, melynek eredményei minden osztályunk falán megjelentek 3 plakát formájában.
- A Határtalanul pályázatunk a csíkszeredai József Attila Általános Iskolával kiválóan lezajlott, elkészült a Határtalanul 3.0 pályázatunk is.
- Erasmus+: Sustainable and Safe Education: 2023. Decemberben befejeződik
- A Microsoft Innovációs Képzési program keretében minden kollégánk elvégezte a Microsoft MIEE képzési moduljait. Bízunk benne, hogy oktatási gyakorlatunkba integráltan a jövő tanévben minden diák találkozik ennek eredményeivel!
- Blended Learning for All: tanároknak szóló, 2 éven át tartó Erasmus+ pályázat. 2024/25-ig tart és 18-20 kolléga vehet részt a programban.
- Mobilitási pályázat: Erasmus+ pályázat tanárok nyelvi képzésre: 2023-25 között valósul meg (18 kolléga vehet részt a képzésen)
- Ezen kívül cserediák programot is szervezett iskolánk, görögországi és spanyol partnerekkel. A következő tanév elején újabb spanyolországi csereprogramra jelentkezhetnek tanulóink.
Digitális oktatás:
- Az elmúlt 5 évben jelentős digitalizációs transzformációt hajtottunk végre az intézményben. A digitális iskolai átalakulás mérföldköve volt a Microsoft Showcase cím elnyerése, melyet ebben a tanévben is, immáron harmadszorra is elnyertünk.
- Az idei évben új digitális folyamatokat indítottunk be a diákok fejlődésének figyelembevétele érdekében. E célból használjuk a Reading Progress nevű alkalmazást, s kérjük a szülőket, hogy segítsék a gyermeküknek megérteni, hogy ezek a folyamatok az ő fejlesztésüket is segítik magyar és idegen nyelvből. A tanév során a digitális munkakörnyezet által elérhetővé vált Reading Progressek száma dinamikusan nőtt, az első félév 524 db-járól a második félévben 1064-re emelkedett a számuk, azaz egy év alatt 1693 olvasási feladatot adtak ki a kollégák. A jövő tanévben rendszerszinten alkalmazzuk a felületet a diákok idegen nyelvi és magyar nyelvi szóbeli teljesítményének javítása érdekében.
- A Microsoft Showcase Iskolai címre a következő tanévre a pályázatunkat beadtuk, az iskolánkat bemutató videót a pályázat beadását követően a Facebookon lesz lehetősége a szülőknek is megtekinteni.
- A Reflect, Insight, Sharepoint és a fegyelmi pontrendszer általunk fejlesztett programja is segíti az adatalapú elemzéseket, a hosszútávú fejlesztési irányok kijelölését.
- Sikeresen vezettük be a fogadóórák digitális változatát, a BOOKINGS programon keresztül.
- Az iskola diákjai a TEAMS és ONENOTE felületeit használják az oktatás során kizárólagos platformként, de a kollégák a diákok motiváltságának fenntartása érdekében 16 külső programot használhatnak intézményünkben. (pl. Kahoot, Blooket, Wordwall, Quizlet, Genially, Socrative, Wizer.me, Playposit stb…)
2. ábra: Az iskola digitális folyamatinak mutatószámai a 2. félévben. (jelenleg nincs még egy magyar iskola, aki ehhez hasonló eredményeket tudna felmutatni iskolai szinten)
- A sikeres érettségi érdekében folytatjuk a tanév végi vizsgák rendszerét, s a szóbeli felkészítés érdekében a szóbeli feleletek számának növelését is célul tűztük ki. E cél érdekében emeltük a szóbeli feleletek számát is iskolánkban, a tanév során 4927 szóbeli feleletet rögzítettek kollégáink.
Tanulmányi versenyek és programok:
- Sikerült a korábbi évekhez képest kiemelkednünk a versenyekben elért eredmények tekintetében. Matematikából ugyan a Bolyai csapatversenyben csak a középmezőnybe jutottunk, de az országos Zrínyi Ilona Matematikaversenyen 6 diákunknak is sikerült a második fordulóba jutnia, ahol a legügyesebbek 26. és 31. helyen végeztek, az őket tanító kollégák büszkeségére. A Bolyai természettudományos csapatversenyben több csaptunk is kiemelkedő eredményt ért el az országos 13. és 14. helyezéseket sikerült megszereznünk. Ezen kívül a Mozaik Tanulmányi versenyen is volt kiemelkedő országos 6. helyezettünk biológiából. A hetedikesek országos fizika versenyen első, második, ötödik és hetedik helyezéseket szereztünk.
- Legkiemelkedőbb eredményünk: az OKTV spanyol nyelvi versenyen Nguyen Phuoc Quynh Ann a döntőben 6. helyezést ért el.
- A testnevelés szakosok is kivették a részüket iskolánk népszerűsítésében, a diákolimpián sok szép eredményt értünk el. Büszkénk vagyunk arra, hogy diákjaink közül sokan különböző sportversenyeken komoly eredményeket értek el. Gratulálunk kitartásukhoz és eredményeikhez!
- Továbbra is kiemelt figyelmet fordítunk tanulóink érzelmi intelligenciájának fejlesztésére, a 7 szokás program elmélyítése is zajlik iskolánkban. A BOOMER Börze és a pályaválasztási programok lehetősége nagy sikert aratott a diákok körében.
Iskolánk egyik fontos célja, hogy a szolidaritást mint követendő értéket mintaként adjuk diákjaink számára. Éppen ezért kiemelten kezeljük azokat az eseményeket és programokat, melyek alkalmával lehetőségünk van együtt lenni és segíteni rászorulókon.
- szeptember 2-án velencei együttlét a prügyi diákokkkal
- karácsonyi prügyi adománygyűjtés és látogatás
- gyűjtés és adományozás a törökországi földrengés áldozatai számára
- Csodalámpa Alapítvánnyal együttműködés (sütisütés, rendezvényen együttműködés)
- Budapest Bike Maffia szendvics akció
Nagyon büszkék vagyunk arra, hogy az Önök támogatásával érzékenyíthettük diákjainkat és támogathattuk a rászorulókat. Ezúton is köszönjük támogatásukat!
Pedagógiai szakmai munka:
- 44 nyelvvizsgát tettek a tanévben diákjaink, ami az előrehozott nyelvi érettségi előfeltétele is volt számukra.
- Ebben az évben indult el az új magatartási pontrendszerünk, melynek a további automatizálása még folyamatban van. A pontrendszer alkalmazásának célja a fegyelmi fokozatok helyett egy resztoratív rendszer kialakítása. A fegyelmi pontrendszer mellett a diákokra vonatkozó jelzőrendszer kialakítása és bevezetése is célunk volt. A 30 fegyelmi pontot elért tanulók automatikusan a segítő Team látáskörébe kerülnek, és ha szükséges segítséget kapnak a változtatáshoz.
- A komplex gyermekvédelmi program eredményeképpen a fegyelmi eljárások száma is csökkent, a pontrendszer automatizmusa ebben az évben pilot-jelleggel indult el, remélhetőleg a következő tanévben ki tudjuk terjeszteni a szülők értesítése után a diákok számára is.
- Javult az igazolt és igazolatlan hiányzások aránya, köszönhetően a szülői igazolások beérkezésének. Az igazolatlan hiányzások száma a tavalyi 7 óra/fő átlagról már csak 4 óra/fő hiányzásra csökkent.
- Ebben a tanévben a frontális oktatás aránya 43% körüli, azaz oktatásunk nagyobb része páros, csoportos és projektlapú fejlesztések alapján zajlik.
- Az intézményi szakmai fejlesztések elismerésének is tekinthető, hogy az ELTE és a Pázmány Péter Katolikus Egyetem gyakornokai egyre nagyobb számban végzik szakmai gyakorlatukat iskolánkban. (8 gyakornokot fogadtunk az iskolában)
- Segítő Team tagjai az iskolapszichológus, a három fejlesztőpedagógus, a családsegítő munkatárs, akikhez minden diák, szülő fordulhat bármilyen problémával.
- Iskolánk tanfelügyeleti ellenőrzése sikeresen befejeződött. Büszkék vagyunk eredményére. Egyetlen vizsgált területen sem kaptunk negatív bírálatot.
Szeretném felhívni a figyelmet a jövő tanévvel kapcsolatban, hogy kiemelt pedagógiai és nevelési célként határoztuk meg a diákok kompetencia eredményeinek javítását. E célból kérjük az Önök támogató hozzáállását is. Kérjük, hogy töltsék ki a Családi Háttér Index létrehozásához szükséges kérdőívet, mert ez alapján láthatják gyermekük teljesítményének változását a maga komplexitásában. Emellett beszéljenek majd gyermekükkel arról, hogy a mérések során koncentráltan, a legjobb tudások szerint töltsék ki a kérdőíveket! Jövő év elején a tervekkel kapcsolatban több fórumon is tartunk majd részletes tájékoztatást erről.
Tanórán kívüli iskolai és iskolán kívüli programok szervezése
Rengeteg, nagyon jól sikerült programot bonyolítottunk le. Ezek között voltak a hagyományainknak megfelelő programok mint: Gólyatábor, Gólyanap, Gólyabál, CSE-Ho Nap, Hálaadás nap, Adventi készülődés, Mikulás, Szalagavató, Karácsonyi ünnepség, Színházlátogatások, Valentin nap, Ballagás, Sportnap, Állatszépségverseny, Osztálykirándulások, Természettudományi vetélkedő, Műveltségi vetélkedő, Nyelvi kvízverseny, Boomer Börze, október 23 -a és március 15-i megemlékezés, iskolai koncertek neves előadókkal.
Mindezek mellett 116 külsős programot szerveztünk 3341 diák részvételével.
A tanévi fő feladatok mellett úgy gondolom elismerésre méltó a kollégák ezirányú kiemelkedő tevékenysége is.
Több külföldi utazást is szerveztünk: Anglia, Erdély, London, Görögország, Spanyolország, Olaszország, Franciaország
Tanulmányi eredmények
Iskola átlaga: 4,15 – ami egyértelműen javult a korábbi évekhez képest.
Bukások száma: 24 tanuló 27 tantárgyból bukott. Ez jelentősen csökkent ebben az évben.
Idén 37 fő top 10-es tanulónk volt, vagyis ők kitűnő tanulmányi eredményt értek el.
Tantárgyi dicséretek száma: 417 db
Év végi jutalmazások:
- 20 tanuló részesült könyvjutalomban 56.500 Ft értékben
- 44 tanuló kapott serleget 184.000 Ft értékben
- Az év tanulója és kiemelt jutalmazottja 150.000 Ft
- 127 tanuló kapott oklevelet
- 37 tanuló ért el kitűnő eredményt
- 41 tanuló kapott tantestületi dicséretet
- 44 tanulónak osztottunk tanulmányi ösztöndíjat 1.220.000 Ft értékben
- Összesen 1.610.000 Ft-ba került a diákok év végi jutalmazása
- Az év tanulója: Páris Olívia Regina
- Az év kiemelkedő teljesítménye OKTV országos 6. helyezett: Nguyen Phuoc Quynh Anh
- Az év legdigitálisabb tanulója: Grúz Kristóf
- Az év tanára: Fejér Orsolya
- Az iskolai pontverseny győztese: 8.a osztály osztályfőnöke: Kósa Lilián
Pedagógus továbbképzések:
- 9 kolléga vett rész 6 különböző külső továbbképzéseken.
- Három kolléga szerzett újabb szakvizsgát.
Anyagiak összefoglalása:
- A jelenlegi gazdasági helyzetben a tervezettől iskolánkra is jóval nagyobb teher hárul. (jelentősen megemelkedett rezsiköltségek, napi működési költségek, emelkedése stb.)
- A fiatal pedagógusok bérének a szakmunkás bérminimumra történő kiegészítése jelentős bérköltségnövekedést jelent az előző évhez képest, melyhez az állami normatíva nem igazodik.
- Az állami normatíva a pedagógusok bérköltségének csupán a 65%-át fedezi. A különbözetet a Fenntartónak kell kigazdálkodnia.
- Az épület fűtésének korszerűsítése már a tanév alatt elkezdődött, és a nyár folyamán új kazánok beszerelésével folytatódik. Folytatjuk az épület felújítási, korszerűsítési munkálatait. Szeptemberre a B épület első emeletének ablakcseréje és a tantermek festése elkészül.
- A tanév során elkészült az A épületben a Makerspace szaktanterem, jelentős beruházással, melyet szeptembertől vehetnek birtokba a tanulók.
Várható rogramok
A jövő tanév kezdetével kapcsolatban az alábbi programok várhatóak. Az iskola honlapján a naptárban tájékozódhatnak a konkrét időpontokról. (Természetesen a tervezetthez képest előfordulhatnak kisebb változások.)
- augusztus 21. 13:00-15:00 pótvizsga konzultációk
- augusztus 22. 9:00 – pótvizsgák
- augusztus 31-szept 02. gólyatábor
- szeptember 04.
- évnyitó 9:00-tól, hozzanak színes esernyőt!!
- 10:00-tól 2 of. óra
- 12:30-től szintfelmérők írása (pontosítás később)
- szeptember 05. Velencei-tó biciklizés, sportolás (prügyi iskolával együtt)
Ezúton is köszönjük a szülők támogatását, segítségét, együttműködését! Bízunk benne, hogy az elkövetkezendő években is ugyanilyen hatékonyan tudjuk végezni munkánkat, és emellett sok-sok pozitív élménnyel, sok tudással, és jó eredményekkel gyarapodnak diákjaink az iskola által biztosított oktatás és programok révén.
Kívánunk minden családnak kellemes nyarat, jó pihenést!