[INFO] Hiányzások kezelése és igazolása
Tisztelt Szülők!
Sok szülői bizonytalanság és kérdés merült fel a jelen helyzetben a tanulók hiányzásának kezelésével, igazolásával, a hibrid oktatással kapcsolatosan, amit most az alábbiakban tisztázni kívánok.
Intézményünkben a digitális oktatás feltételeit megteremtettük és már az előző tanévben is bizonyítottuk, hogy ezen a területen élen járunk. Az idei tanévben tovább léptünk, és az élet arra kényszerített minket, hogy a hibrid oktatást is bevezessük. Ami annyit jelent, hogy az esetleg hiányzó tanárok, – ha egészségi állapotuk megengedi – otthonról tartják meg a tanórákat, vagy diákok jelentkeznek be otthonról. Örömmel tájékoztatom önöket, hogy ezt az akadályt is sikerült hatékonyan megoldani kollégáimmal.
A kollégáim elkötelezettsége és profizmusa lehetővé teszi, és vállalták a plusz munkát és odafigyelést, hogy lehetőséget tudjunk biztosítani a tanulóknak arra, hogy ha bármilyen okból hiányoznak az iskolából, akkor a Teamsen keresztül bekapcsolódhatnak a tanórákba. Így nem maradnak le a tananyaggal, esetlegesen a tanár döntése alapján otthonról is megírhatják a dolgozatot, jegyeket szerezhetnek stb. Ez a tanulók egyéni felelőssége. Az iskola a lehetőséget biztosítja, de a tanulókra nézve nem kötelező, csak ajánlott, hogy csatlakozzanak.
Ha a diák online csatlakozik a tanórákhoz, akkor ezzel elfogadja az iskola online oktatásra és a viselkedésre vonatkozó szabályait. A kamerát be kell kapcsolni, ha csatlakozni szeretne, akkor a tanóra megkezdése előtt 5 perccel a csevegésben jeleznie kell a szaktanárnak, és az órát nem zavarhatja. Ha a tanuló a szabályokat nem tartja be, akkor a szaktanár korlátozhatja a bejelentkezését.
Ha a tanuló hiányzik az iskolából, azaz személyesen nem jelenik meg, akkor függetlenül attól, hogy bejelentkezik, vagy nem az órákra, hiányzását regisztráljuk és az igazolást az alábbiak alapján kezeljük mindaddig, amig az Oktatási Hivatal digitális távoktatást nem rendel el általánosságban, vagy az Iskolánk tekintetében.
Kérem, a későbbiekben minden esetben a lenti szabályoknak megfelelően járjanak el.
Hivatkozások:
A hiányzások kezelését az Intézményünk házirendje szabályozza. Ez egészül ki a járványügyi helyzet miatt az EMMI által kiadott intézkedési tervvel.
Iskolánk házirendjének ide vonatkozó része:
„A tanuló tanítási óráról (elmélet, gyakorlat) csak betegség miatt vagy rendkívül indokolt esetben hiányozhat.
A tanulónak a mulasztását igazolnia kell az osztályfőnöknek átadott igazolások valamelyikével:
- orvosi igazolással, melyet a tanuló a szülőjével aláírat a betegség megszűnését követő 5 munkanapig
- hatósági igazolással, melyet a tanuló szintén köteles szülővel láttamoztatni az igazolás kézhezvételét követő 3 munkanapig,
- a sportegyesületi igazolást csak előzetes igazgatói engedély alapján fogadjuk el,
- többnapos családi program esetén előzetes írásos szülői kérésre igazgatói engedéllyel hiányozhat a tanuló. A kérelmet 10 nappal a hiányzás előtt kell benyújtani,
- a szülő utólagosan évi legfeljebb 10 alkalommal, összesen max. 10 tanítási napot igazolhat.”
A járványügyi helyzet miatt a fentiek az EMMI szabályzata alapján az alábbiakkal egészülnek ki:
„INTÉZKEDÉSI TERV A 2020/2021. TANÉVBEN A KÖZNEVELÉSI INTÉZMÉNYEKBEN A JÁRVÁNYÜGYI KÉSZENLÉT IDEJÉN ALKALMAZANDÓ ELJÁRÁSRENDRŐLTANULÓI HIÁNYZÁSOK KEZELÉSE
8.1 Annak a tanulónak az iskolai hiányzását, aki a vírusfertőzés szempontjából veszélyeztetett csoportba tartozik tartós betegsége (például szív-érrendszeri megbetegedések, cukorbetegség, légzőszervi megbetegedések, rosszindulatú daganatos megbetegedések, máj- és vesebetegségek) vagy például immunszupprimált állapota miatt, erről orvosi igazolással rendelkezik, és azt bemutatja, esetleges hiányzását igazolt hiányzásnak kell tekinteni. Igazolt hiányzásnak tekintendő továbbá, ha a gyermek, a tanuló hatósági karanténba kerül a részére előírt karantén időszakára.
8.2 Ezen időszakban a tanuló az otthona elhagyása nélkül, a pedagógusokkal egyeztetett kapcsolattartási és számonkérési forma mellett részt vehet az oktatásban.
8.3 A gyermek, a tanuló távolmaradásával kapcsolatos valamennyi szabály a nevelési-oktatási intézmények működéséről és a köznevelési intézmények névhasználatáról szóló 20/2012. (VIII. 31.) EMMI rendeletben foglaltak szerint érvényes, azok betartása szerint szükséges eljárni. „