[HÍR] Európai Parlament Nagykövet Iskolája program (EPAS)
Iskolánk a 2018/2019-es tanévben csatlakozott az Európai Parlament Nagyköveti Iskolája programhoz Szalánczy Gábor tanár úr vezetésével, amihez Ujlaki-Fekete Szilvia tanárnő is csatlakozott eleinte csak megfigyelő segítőként, majd ő is senior nagykövet lett. Történelem tanárként kiemelt fontosságúnak érzem kollégáimmal együtt, hogy a diákjaink minél több és pontosabb ismeretre tegyenek szert az Európai Unió működésével kapcsolatban, hiszen ebben élünk, mindennapjainkat körül veszi.
Az első tanév sikeres munkájának köszönhetően megkaptuk az Európai Parlament Nagyköveti Iskolája címet elsőként Zuglóban, ami úgy gondolom nagy elismerés az iskolánknak. A vezetőség teljes együttműködését élvezzük a program kibontakozása érdekében.
Az első tanévben egy szuper Európa Napot tartottunk az iskolában a Diákönkormányzat közreműködésével együtt. Ekkor még papíralapú útlevelet használtak a diákjaink, de törekszünk arra, hogy a következő Európa Nap alkalmával már digitális útlevelet készítsünk egyrészt azért, mert a Föld napjára tervezzük a rendezvényt, másrészt pedig mert digitális iskola vagyunk.
Az elmúlt tanévben junior nagyköveteink több alkalommal szerveztek házi versenyeket diáktársaiknak például a Lisszaboni Szerződés évfordulójára, vagy ilyen volt a Brexit okán meghirdetett mém verseny. Sajnos az előző tanévben sok minden felülírt a rendkívüli helyzet, így hagyományos Európa napot nem tarthattunk, de nagyon bízunk benne, hogy 2021. tavaszán nem fognak ilyen jellegű problémák gátolni minket.
A 2019/2020 tanév során lehetősége volt iskolánk 24 diákjának és 2 tanárának ingyenesen kiutazni az Euroscola napra, annak köszönhetően hogy EPAS iskola lettünk. A megelőző tanév Euroscola játékán iskolánk csapata éppen lemaradt a második helyről, így nagy meglepetés ért minket amikor felhívtak az Európai Parlament Magyarországi Kapcsolattartó Irodájából, hogy a keret megengedi, hogy 2019. decemberében még egy Euroscola napot tartsanak Strasbourg-ban. Sok időnk nem volt a készülődésre, szállás- és buszfoglalásra, de úgy gondolom, hogy minden pillanata megérte. Az Euroscola nap legfontosabb célkitűzése, az hogy az Európai Parlamentben egy olyan napot töltsenek el a tagállamokból érkező diákok, amely során átélhetnek egyfajta demokrácia játékot. Szekció üléseik voltak a 6 fő témához kapcsolódóan, de tartottak plenáris ülést is a diákok, amin mi tanárok is résztvehettünk. Fantasztikus élmény volt mindenkinek, nagyon várjuk a következő lehetőséget.
2020. február 28-29-én a junior nagykövetekkel résztvettünk az Európai Parlament Kapcsolattartó Irodája által szervezett Hallasd a hangod! rendezvényen, Budapesten az Európai Ifjúsági Központban. Lehetőségünk adódott arra is, hogy egy panelbeszélgetésen is résztvegyünk EP képviselőkkel, ami meghatározó volt diákjaink és saját magam számára is. A diákok napközben workshopokon vehettek részt, ahol a tudatos médiafogyasztásról, közösségi média szerepéről beszélgethettek újságírókkal, bloggerekkel. A rendkívül hasznos programok mellett más iskolák junior és senior nagyköveteivel is találkoztunk, és ez a két nap arra is remek lehetőséget adott, hogy tapasztalatokat cseréljünk és segítsünk egymásnak.
2020 nyarán lehetőségünk nyílt egy francia EPAS középiskolával megismerkedni, akik partneriskolát keresnek Magyarországon. 2020 novemberében kezdődnek az online meetingek a diákok között angol nyelven, illetve iskolánkba jár 5 olyan lány, akik franciául tanultak az általános iskolájukban, így számukra francia nyelven biztosítjuk a projektek kidolgozását. A későbbiek során a kollégák között szakmai tapasztalatcserére is sor fog kerülni, illetve nagyon bízunk az utazásban is.
A programról bővebben:
https://www.europarl.europa.eu/hungary/hu/fiatalok-es-oktatas/ep-nagykovet-iskola-program.HTML